המדריך המקיף למקררים תעשייתיים ומקפיאים תעשייתיים

מהו מקרר תעשייתי?

מטרתו של מקרר תעשייתי הוא לאחסן פריטים בטמפרטורה נמוכה ביותר ולאורך זמן. עקב השימוש המסחרי שלו, מקרר תעשייתי מצריך מאפיינים מורכבים ועמידים יותר מאשר מקרר ביתי, כמו גם קיבולת גבוהה יותר. כך למשל בעוד שקיבולת ממוצעת של מקרר ביתי נעה בין 400-800 ליטר, במקררים תעשייתיים הקיבולת הינה בעלת 4 ספרות.

בנוסף, מקרר תעשייתי צריך לאפשר התאמה למספר צרכים ספציפיים כדוגמת פריטים מסיווגים שונים, פריטים שדורשים טמפרטורה שונה וכד'. בהתאם לכך, אחת מהדרישות העיקריות למקררים מסוג זה היא פונקציונאליות שמאופיינת למשל בסוגים שונים של תאי אחסנה, אחסון מודולארי ( תאים או מדפים שאפשר לשות את מיקומם או צורתם, כיוון טמפרטורות שונה  ועוד.

היבט משמעותי נוסף של המקרר התעשייתי קשור ליכולת ההבחנה בין קירור לבין הקפאה בעוד שמקרר ביתי  צריך להציע את שני המצבים.

מקפיאים תעשייתיים נדרשים עבור כל אותם מצבים שבהם טמפרטורת האחסנה צריכה להיות נמוכה מאפס מעלות צלזיוס. חלק מהמקפיאים אף כוללים בתוכם מנגנון להקפאה מהירה, או אף מנגנון להפשרה מהירה של לצורך תחזוקה וניקיון.

מקררים תעשייתיים

מתי משתמשים במקרר תעשייתי?

מקרר תעשייתי נמצא בשימושם של גורמים מסחריים, מוסדיים או תעשייתיים אשר זקוקים לתכונותיו הייחודיות.

מטבע הדברים, תחום המזון הוא תחום שבו השימוש במקררים תעשייתיים הינו נפוץ במיוחד. כל רשת שיווק, מסעדה, בתי מלון וכד' זקוקים למקררים מסוג זה אשר יכולים לאחסן מספר רב של פריטים ולרוב לתקופה ארוכה במיוחד.

תחום נפוץ נוסף הוא תחום הרפואה. מקרר תעשייתי לאחסון תרופות עונה על הדרישה הבסיסית של משרד הבריאות לאחסן כל תרופה בהתאם לתנאים הרצויים עבורה, טווח  הטמפר' הנדרש, רמת החשיפה ללחות ואף לסוגיות של מגע עם האוויר ותאורה.

הצורך בקירור תעשייתי חשוב גם בתחום ההייטק שבו רכיבים אלקטרוניים זקוקים לאחסון בטמפרטורות נמוכות בכדי להישאר תקינים

 אז איך בוחרים מקרר תעשייתי?

בחירה של מקרר תעשייתי כוללת מספר פרמטרים עיקריים.

ראשית, יש לדעת מהו סוג האחסון הנדרש בהתאם לפריטים שעתידים להיות מאוחסנים בו. בחירת המקרר צריכה להיעשות על פי הדרישות הספציפיות שמאפיינות את כל אחד ממרכיבים אלו. ההחלטה, כמובן, צריכה לקחת בחשבון את המכנה המשותף הרחב ביותר של הפריטים. כך למשל, במידה ואין צורך בטמפרטורות נמוכות במיוחד ניתן לבחור מקרר ללא מקפיא או למשל לבחור את גודלו של המקרר על פי מספרם וגודלם הממוצע של הפריטים.

בבואכם לבחור מקרר תעשייתי זהו חשוב ביותר שתתייעצו מבעוד מועד עם טכנאים אשר מתמחים ובקיאים בתחום בכדי שהמקרר יוכל לענות על הצרכים שלכם באופן אופטימלי.

יש לזכור כי המקרר הוא רק חלק ממשוואת הקירור הכוללת. משוואה זו כוללת בתוכה גם התכנון של חדר הקירור אשר חייב תכנון מוקפד על מנת להביא עד למקסימום את היכולות שמאפשרים המקררים.

אלמנט נוסף חשוב הוא כמובן אחריות של כמה שנים לפחות אשר תכלול מענה מקצועי ומהיר בעת הצורך. מיותר לציין שכאשר מקרר תעשייתי הינו תקול אפילו למספר דקות בודדות, עלול להיגרם נזק רב  לפריטים שבו, נזק שכולל סכנות בריאותיות חמורות או להביא לבזבוז כספים עצום.