המזגן הכי חסכוני

קניית מזגן חדש הינה צעד משמעותי. המזגן שבחרתם אמור ללוות אתכם למשך שנים רבות, להיתמך בשירות אמין ומקצועי, וכמובן – להיות חסכוני בחשמל.

בחירה נכונה של המזגן תאפשר לכם להגדיל את אפקטיביות החימום או הקירור בבית או בעבודה,  לחסוך משמעותית בעלויות חשבונות החשמל  ולמנוע בזבוז אנרגיה ממושך ומיותר.

תפוקה -BTU

תפוקת המזגן נמדדת ביחידות של  hr/BTU ומסמלת את יכולתו של המזגן לקרר או לחמם את החלל.

חשוב לשים לב! יש למדוד את תפוקת המזגן ביחידות hr/BTU ולא כוח סוס.

כמות החום

עומס החום שנוצר בחלל על פי מספר מדדים כדוגמת מספר האנשים בחלל,מזג האוויר ומכשירי החשמל הנוספים הפועלים בו.

צריכת חשמל

צריכת חשמל נמדדת ביחידות של  KW. בתוויות האנרגיה של המזגן נתון זה מוצג כ"הספק נצרך" (ההספק נמדד ביחידות של W או של KW).

COP

דירוג היעילות האנרגטית שמשוה בין צריכת החשמל של המזגן לבין התפוקה שהוא מספק.

המזגן הכי חסכוני

דירוג אנרגטי

לכל מספר COP נקבע מדרג ציונים באותיות:  A הוא הגבוה והיעיל ביותר ו- G הינו הנמוך והפחות יעיל.  הטבלה שלפניכם תסייע לכם להשוות את הדירוג האנרגטי ואת מדד ה-COP של מזגנים שונים:

מזגן חסכוני

אז כמה אפשר לחסוך?

בואו נשווה לדוגמא בין שני מזגנים עיליים בתפוקה של BTU 9000.

עלות ההפעלה של מזגן עילי עם 1 כוח סוס ובדירוג אנרגטי G הינה 0.411 ₪. לעומת זאת, עלות הפעלה של מזגן עם אותה התפוקה אך בדירוג A הינה 0.366 ₪ (הבדל העלות מסתכם ב- 4.5 אגורות). עכשיו בואו נניח שאתם מפעילים את המזגן למשך 5.5 שעות ביום שמצטברים ל-2000 שעות בשנה:  

חישוב-חשמל-במזגן

עלות ההפעלה של מזגן מיני מרכזי 6 כוח סוס בדירוג אנרגטי  G הינה 2.762 ₪. לחילופין, עלות הפעלת מזגן באותה התפוקה אך בדירוג A היא 2.511 ₪. אז מהו ההבדל לשנה? 

צריכת חשמל במזגן

מהי המסקנה?

בכדי לחסוך עד כמה שניתן בהוצאות החשמל של המזגן חשוב שתקפידו על COP ודירוג אנרגטי גבוה יותר.  ככל שתפוקת המזגן הינה גדולה יותר,ושעות ההפעלה ארוכות יותר- כך החיסכון הינו משמעותי יותר.

מזגן בטכנולוגיית אינוורטר – האם זה משתלם לכם?

בטכנולוגיית מיזוג רגילה הפועלת על ONN/OFF, המזגן פועל על שני מצבים – או שהוא פועל ב-100%הספק (ON) או שהוא פועל על 0% (OFF).

בטכנולוגיה זו המזגן למעשה עובד במלוא התפוקה (הספק) עד שהוא מגיע לטמפרטורה הרצויה  ואז הוא מפסיק את פעולתו לחלוטין.

מדחס אינוורטר

בטכנולוגית האינוורטר המדחס עבר שינוי משמעותי בהשוואה למזגנים המסורתיים. הוא בעל מהירות רציפה משתנה ומסוגל לשנות את פעילותו לפי שנדרש. הטכנולוגייה הזו הופכת למעשה כל מזגן לחכם יותר כיוון שהיא משתמשת באנרגיית המזגן בצורה יותר מושכלת.

כך לדוגמא מזגן INVERTER בתפוקה של 5 כוח סוס יודע לפעול כמו מזגן של 1 כוח סוס בעת הצורך. טכנולוגייה מתקדמת זו מאפשרת יעילות אנרגטית גבוהה וכמובן חיסכון משמעותי בהוצאות החשמל.

מתי כדאי לקנות אינוורטר?

עלותו של מזגן אינוורטר הינה יקרה בהרבה מזו של מזגן מסורתי לכן מומלץ לרכוש אותו  רק עבור "משתמשים כבדים" -בתים בהם המזגן פועל שעות רבות במהלך היום.  שם יחסוך מזגן האינוורטר כחצי מצריכת החשמל. עם זאת, בבתים בהם המזגן מופעל בעיקר במצבי קיצון ( חום או קור), אז בהחלט מומלץ לקנות מזגן רגיל בדירוג אנרגטי  A.