מערכת המיזוג- תשובות לשאלות נפוצות

מאמר זה תפקידו לעזור לאתר ולאבחן חלק מהבעיות הנפוצות במערכת מיזוג האוויר שלכם. הכירו את הסיבות הנפוצות לכך שמערכת מיזוג האוויר שלכם לא עובדת וכיצד אתם או טכנאי מזגנים בחיפה מהימן יכולים לתקן את הבעיה.

מערכת המיזוג

תקלות נפוצות

המזגן לא עובד בכלל: תיתכן תקלה במאוורר ובמדחס של המזגן כתוצאה מהדלקה וכיבוי תכופים. אם קיים חשד לתופעה זו יש ליצור קשר עם טכנאי מזגנים מומחה על מנת לבדוק את המחברים האלקטרונים של המזגן.

טמפרטורה שגויה: יש לוודא שוסת החום (הטרמוסטט) מומקם כשורה והוא מציג את הטמפרטורה המבוקשת. אם טמפרטורת האוויר עדיין אינה תואמת את הטמפרטורה על הטרמוסטט יש צורך להזמין איש מקצוע.

המזגן נדלק אך לא מקרר/מחמם: ייתכן כי קיימת נזילה במערכת הקירור של המזגן או תקלה ברמת המתח המגיעה למזגן. ייתכן שיהיה צורך להזמין טכנאי מזגנים על מנת לטעון את המערכת או לתקן אותה.

מזגן שאינו מקרר כשורה: אם המזגן ממוקם על חלון ייתכן שהטרמוסטט ממוקם בצורה המייצרת לחץ או אפילו מזיזה אותו ממקומו. ניתן לתקן תקלה פשוטה זו על ידי הזזת הכבל למיקומו הנכון.

נזילת מים: יש לבדוק את מערכת הניקוז של המזגן ואת צינור המים הקטן המחובר אליה על מנת לראות אם ניתן לזהות נקודה בעייתית או כל בעיה אחרת נראית לעין. 

זרימת אוויר פגומה: פילטר סתום פוגם בזרימת האוויר דרך מערכת המיזוג וכתוצאה מכך ביכולת של המזגן לקרר את האוויר. יש לנקות את הפילטר לפני תחילתו של כל קיץ על מנת למקסם את היעילות של המזגן. אם טרם עשיתם זאת, זה הזמן לנקות את הפילטרים או להזמין טכנאי שיעשה זאת עבורכם.

זרימת אוויר חם בעת עבודת המזגן: יש לאטום את אזור החלון שסביב יחידת המיזוג על מנת למנוע מאוויר חם לזרום פנימה ומאוויר קר לצאת החוצה.

נורית חיווי דולקת: נורית תקלה דולקת מצביעה על תקלה במערכת הקירור. לתיקון מהיר, יש לקרוא בחוברת ההפעלה של המזגן כיצד לשנות את נורית החיווי. אם החיווי אינו תואם לחוברת ההפעלה יש ליצור קשר עם טכנאי לצורך בדיקת המזגן.  

מזגן לא עובד: לעיתים המזגן יהרס כתוצאה משימוש רב ויפסיק לעבוד. אם הבחנתם שהמזגן מדומם את עצמו בצורה פתאומית, הגיע הזמן להיפרד מהמזגן ולהחליף אותו במערכת מיזוג אוויר חדשה.

תחזוקה שוטפת של המזגן

על מנת להבטיח תפקוד מיטבי של המזגן שלכם עליכם לבצע בדיקות תקופתיות, בעיקר כשמזג האוויר חם .כשאין תחזוקה שוטפת מערכת המיזוג תצבור אבק ולכלוך על חיישני הלהבה, אשר ייגרמו לכשלים לא צפויים של המערכת, בזמנים בהם היא נחוצה ביותר. יש לבדוק האם הטמפרטורה נשמרת בצורה קבועה, יש לשלול נזילות וכניסת אוויר חם למערכת.

הסוד למערכת מיזוג אוויר תקינה הוא לבצע בדיקות ותחזוקה שוטפת על ידי איש מקצוע, לפחות פעמיים בשנה- לפני עונות הקיץ והחורף.