מה כדאי לבחור – מזגן עילי או מיני מרכזי?

רבים מהישראלים תוהים איזה מזגן כדאי להם להתקין בביתם, מזגן מיני מרכזי או עילי. לכן, כדאי לדעת כי מערכת השיקולים לבחירת המזגן כוללת בין היתר מידות של החלל שמעוניינים לקרר, הספק של המזגן, דרישות התקנה, נוחות התפעול, צריכת חשמל, יעילות אנרגטית, עלות התקנת המזגן ומחיר המזגן. יש לציין כי מזגן מיני מרכזי מצויד במנוע המספק 2-7 כוחות סוס, בהתאם למספר וגודל החדרים שיש לקרר, בעוד מזגן מילי מציע הספק בטווח של 3/4 כוחות סוס עד ל- 4 כוחות סוס. להתקנת מזגן מיני מרכזי יש צורך להכין תשתית מתאימה אך ניתן לבחור בפתחי אוורור דקורטיביים ולשלב בהנמכת התקרה גופי תאורה חבויים ואלמנטים עיצוביים נוספים, בעוד שמזגן עילי תופס נפח בחלל החדר ונראה לעין, למרות שכיום ישנם עיצובים מרהיבים לכל סוגי המזגנים. עם זאת, יש לזכור כי ככל שהמנוע גדול יותר כך צריכת החשמל עולה, וגם אם מעוניינים לקרר רק חדר אחד בבית יש להפעיל את המזגן המיני מרכזי שצורך לרוב יותר חשמל ממזגן עילי.

מזגן עילי או מיני מרכזי

יתרונות וחסרונות מזגן מיני מרכזי

מזגן מיני מרכזי מאפשר לנו לקרר את כל חדרי הבית ביעילות גבוהה, כאשר מנוע עם הספק נמוך של שני כוחות סוס יספיק לרוב לקירור יעיל של דירת 2-3 חדרים, אך לקירור דירה גדולה יותר או לקירור משרד עם כמה חדרים יש לבחור במנוע בעל הספק גדול יותר, עד 7 כוחות סוס. ראוי להדגיש כי המזגן מקרר את כל הבית אך ניתן באמצעות סגירת פתחי האוורור להפנות את רוב הקור לחדר או לחדרים בהם הדיירים נמצאים, עם זאת המזגן צורך חשמל גבוה בהשוואה למזגן עילי שמיועד לקרר רק חדר אחד.

בדירות חדשות יש הכנה להתקנת מזגן מיני מרכזי ולכן עלות ההתקנה נמוכה יותר בהשוואה להתקנת המזגן בבית ללא הכנה. עם זאת, ההתקנה יקרה יותר כאשר מחליטים על עבודות גבס מורכבות כדי לעצב את חללי הבית, ובמיוחד הסלון והמטבח. בדירות ללא תשתית והכנה למזגן נדרשת עבודת גבס מורכבת הכוללת גם עבודות חשמל, מאחר ויש להנמיך את התקרה כדי להעביר את תעלות המיזוג ולפרוס קווי חשמל, לכן יש גם צורך בחציבות בקיר, ועלות ההתקנה עלולה להרתיע רבים.

יתרונות וחסרונות מזגן עילי

מזגן עילי מקרר ביעילות חדר אחד, וצריכת החשמל נמוכה בהשוואה לחלופות. עם זאת, יש לתלות את המזגן על הקיר ולהכין תשתית מתאימה כמו נקודת חשמל, ולעיתים יש לחצוב בקיר כדי להתקין את התשתית המתאימה למזגן. המזגן פועל בשקט יחסית ונוח להפעיל אותו, רוב המזגנים מצוידים בשלט רחוק. עם זאת, המזגן תופס נפח בחלל החדר וניתן לראותו בגלל מיקומו הגבוה על הקיר.

איך לבחור נכונה?

כדי לבחור מזגן לבית או למשרד חשוב לפנות לחברה מקצועית המספקת שירותי ייעוץ ומשווקת ומתקינה מערכות מיזוג מתקדמות ואיכותיות. טכנאי מזגנים מוסמך ומנוסה יסייע לכם לקבל החלטה נכונה בהתאם למאפייני הדירה והשטח שיש לקרר, ובהתאם לדרישות הייחודיות שלכם מבחינת עיצוב, תפעול, צריכת חשמל וכו'.