ריח רע מהמזגן, איך מטפלים?

מזג האוויר בישראל מחייב אותנו לרכוש ולהתקין מזגן בבית ובמשרד, כך אנו יכולים לעבור את חודשי הקיץ החמים והלחים ללא סבל רב ובחודשי החורף הקרים ליהנות מחימום יעיל. עם זאת, רבים מכירים את תופעת הריח הרע שיוצא מהמזגן בעת הפעלתו, תופעה זו נפוצה בקרב כל המפעילים מזגן. לכן, טכנאי המזגנים המומחים שלנו הביא עבורכם את הסיבות העלולות לגרום לריח הרע והבלתי נסבל מהמזגן, ולפניכם גם דרכים המאפשרות למנוע ריח רע מהמזגן וליהנות מהקור או החום, בהתאם לעונה.

ריח רע מהמזגן

מהן הסיבות לריח רע מהמזגן?

חשוב לדעת כי ברוב המקרים כאשר אנו סובלים מריח מעופש ולא נעים מהמזגן, הסיבה לכך היא היווצרות פטריות ועובש על סוללת המאייד של המזגן. הבקטריות מתפתחות ללא הפרעה על גבי הסוללה של המאייד בגלל הלחות הנוצרת במהלך פעולתו של המזגן. המים על המאייד מהווים קרקע להתפתחות עובש ופטריות, והריח הרע והבלתי נסבל מתפזר בחללי הבית או המשרד בזמן פעולתו של המזגן.

חשוב לדעת כי מזגן ביתי פועל באופן פשוט למדי, במהלך הפעלתו הוא יונק אוויר הנמצא בחדר, מקרר אותו ומחזירו חזרה לחלל החדר. לכן, במשך פעולת המזגן הוא יונק גם ריחות שנמצאים באוויר כמו עשן סיגריות, ריחות בישול וטיגון, אבק, אדים של חומרי ניקיון שונים ועוד. לכן חשוב לנקות את המסננים של המזגן וכך ניתן למנוע מריחות הנמצאים באוויר החדר לשוב פעם אחר פעם לחלל הבית או המשרד. עם זאת, ניקוי המסננים אינו מספיק לטיפול בתופעת ריח מהמזגן, מאחר והסיבה העיקרית לריח המעופש נובעת מהתפתחות העובש והפטריות על סוללת המאייד. לפיכך, חשוב להקפיד גם על ניקוי יסודי של המאייד למניעת הריח הרע שיוצא מהמזגן.

ראוי לציין כי מעבר לריח הרע יש סכנה בריאותית בהתפתחות עובש ופטריות על סוללת המאייד, ורבים באוכלוסייה סובלים מכך ועלולים להתקשות בנשימתם או לסבול ממחלות ומבעיות במערכת הנשימה. התופעה ידועה ונפוצה בעיקר בקרב ילדים, חולי אסטמה, קשישים ונשים בהריון. לכן, כדי להפחית את הסיכון ולמניעת ריח עובש במזגן חשוב לקרוא לטכנאי מזגנים מוסמך לטיפול יסודי במזגן. יודגש כי ניקוי המאייד והמסננים חשוב גם ליעילות אנרגטית כיוון שכאשר סוללת המאייד סתומה המזגן מתאמץ יותר וצריכת החשמל עולה.

איך לטפל בריח רע מהמזגן?

כאמור, חשוב לטפל בזמן בבעיית ריח רע מהמזגן, ואין לדחות את הטיפול בגלל הסכנות הבריאותיות ובעיקר בגלל הריח המעופש והבלתי נסבל. יש לקרוא לטכנאי מזגנים מוסמך ומנוסה וזה ינקה את המסננים ביעילות וינקה את סוללת המאייד באמצעות חומר מיוחד ויעיל לקטילת בקטריות.