תקלות נפוצות במקררים

מקרר הינו מוצר אשר מתוכנן לעבוד שנים רבות וללא שום טיפול מיוחד. זה די שכיח לראות מקררים בני עשרות שנים אשר פועלים היטב אך למרבה הצער ניתן גם למצוא מקררים באיכות לא גבוהה אשר מתקלקלים לאחר מספר שנים ספורות. במידה ואתם שמים לב כי המקרר לא מקרר כמו בעבר, סביר להניח כי יש בו תקלה אשר דורשת תיקון. להלן פירוט התקלות הנפוצות ביותר במקררים וכיצד ניתן לתקנן.

תקלות נפוצות במקררים

מערכת הפשרה

מרבית המקררים הינם בעלי מערכת הפשרה אוטומטית אשר תפקיד למנוע הצטברות של קרח במקפיא. עם זאת, ישנם מקרים בהם המערכת לא פועלת כראוי בשל מספר סיבות: הטמפרטורה המכוונת נמוכה מדי, המקרר עמוס במוצרים בכלים פתוחים שמוציאים לחות רבה וכן הכנסת סירים חמים מאוד. לפני שאתם ממהרים לקרוא לטכנאי, מומלץ לבדוק האם אחד מהמקרים הנ"ל תקף לגביכם.

טמפרטורה

תלונות שכיחות הן שהמקרר "אינו מקרר היטב", או לחילופין "הוא מקפיא את הכל". במרבית המקרים תקלה זו נובעת מהזזה לא מכוונת של התרמוסטט או בהצטברות של קרח. כמו כן, לעיתים דלת המקרר לא נסגרה היטב או אינה נאטמת כראוי עקב הפרעה פיזית או גומייה (אטם) פגום. לפני שאתם מזמינים טכנאי לתיקון המקרר אנו ממליצים שתבדקו סיבות פשוטות אלו.

גז

חוסר בגז ( שהוא למעשה נוזל הקירור) גורם למקרר לפעול בצורה לא תקינה. במידה ובדקתם כי התרמוסטט תקין (ניתן לבדוק זאת באמצעות הזזתו לטמפרטורה מקסימלית) אז כנראה שאתם צריכים למלא גז במדחס. מילוי גז יכול להתבצע רק על-ידי טכנאי מקררים מוסמך.

רעש

המקרר מכיל מדחס, מאוורר ומנוע חשמלי ובדגמים המשוכללים גם מכשור נוסף. רעש חריג מהמקרר מרמז כי באחד מאילו יש תקלה ועל כן חובה להזמין טכנאי מקרר מוסמך.

נזילת מים

מקרר עם נזילת מים זקוק לטיפול מיידי. לעתים הנזילה הינה קלה בגלל שהדלת שאינה סגורה כראוי, האטם פגום או בגלל גוף חימום באיזור הדלת שאיננו פועל כהלכה. נזילת מים רצינית יותר כדוגמת שלולית מים עלולה להצביע על מגש אידוי סתום בלכלוך. זרימה רצינית של מים מסמנת כי החיבור לברז המים  או פילטר המים (במקררים שמחוברים לברז מים) אינם תקינים ויש לאתר זאת במהירות כדי למנוע הצפה.

תאורה

בכל מקרר קיים לפחות גוף תאורה אחד ומפסק שמכבה ומפעיל אותו בהתאם לתנועת הדלת. במידה והאור אינו דולק  כדאי לבדוק קודם כל האם המפסק אינו תקוע או שהנורה לא נשרפה.

שברים

לעתים קורה שנשברים חלקים במקרר: ידית אחיזה, מדף זכוכית, מכסה פלסטיק, מגירה, מכסה חיצוני וכדומה. במקרה שכזה אתם יכולים להזמין טכנאי מקררים שיחליף עבורכם את החלק השבור או לנסות לרכוש חלק חלופי ולהרכיבו לבדכם.

אטם דלת קרוע או יבש

אטם דלת שאינו תקין הינו שכיח במקררים ישנים. גם במקרה זה אתם יכולים להזמין טכנאי מקצועי שיחליף את האטם או לפרק אותו מהמקרר בעצמיכם ולהחליפו בחדש.

טכנאי מקררים מוסמך

כאמור, במקרים בהם התקלה במקרר הינה מורכבת או כוללת מרכיבים חשמליים מומלץ ביותר להזמין טכנאי מקררים מקצועי ומוסמך שכן ניסיון לעשות זאת בעצמיכם ללא הידע והניסיון הנדרשים עלולים להחמיר את הבעיה. מומלץ מאוד בעת ההזמנה לתאר את התקלה במדויק ככל האפשר – כך הטיפול בתקלה יהיה מהיר יותר וכן יקטן הסיכוי לקלקול המצרכים שבתוך המקרר.